Podręczniki

Podręczniki szkolne – ważne źródło wiedzy dla maturzystów

Podręczniki (tania książka) szkolne to cenne źródło wiedzy, które przydaje się nie tylko na lekcjach. Niestety większość uczniów korzysta z nich jedynie na zajęciach, przez przymus nauczyciela. A szkoda, bo warto po nie sięgać. Radę tę powinni szczególnie wciąż sobie do serca maturzyści. Jak wykorzystać podręczniki szkolne i skutecznie zdać egzamin maturalny?

Dbaj i zbieraj podręczniki szkolne

Po pierwsze, dbaj o swoje podręczniki szkolne – nic po nich nie pisz. Zachowaj też książki z tych przedmiotów, z których planujesz zdawać maturę. Odsprzedanie używanych podręczników to kuszący sposób na dodatkowy zarobek, ale unikaj tego, bo potem z tych książek przygotujesz się do matury. Oczywiście jako uzupełnienie można wykorzystywać repetytoria maturalne, zbiory ćwiczeń i inne materiały dydaktyczne, ale to właśnie w podręczniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć do matury – na dodatek uzupełnione o cenne konteksty i dodatkowe informacje, które na pewno ci się przydadzą. Niektórzy uczniowie idą nawet o krok dalej i kupują po kilka podręczników z jednego przedmiotu. Każdy z nich oferuje różne zadania i unikalne spojrzenie na omawiane tematy. Warto to wykorzystać, bo korzystanie z większej liczby źródeł może przełożyć się na lepszy wynik z egzaminu maturalnego.

Jak uczyć się z podręczników szkolnych?

Podręczniki szkolne warto potraktować jako punkt wyjścia do dalszej nauki. Dotyczy to szczególnie przedmiotów humanistycznych, gdzie wszelka dodatkowa wiedza może zaprocentować w trakcie matury. Co istotne, podręczniki zawierają najważniejsze informacje o danym zagadnieniu, dzięki czemu idealnie nadają się do powtarzania przerobionego materiału lub nauki od podstaw. Jeśli chodzi o przedmioty ścisłe, warto postawić na taki podręcznik, który jasno i przejrzyście tłumaczy zagadnienie, podając konkretne przykłady i zadania. Dodatkowe ćwiczenia można zawsze znaleźć w internecie lub specjalnym zbiorze zadań – podręcznik powinien przede wszystkim przejrzyście tłumaczyć teorię i praktykę. Ćwiczenia na utrwalenie wiadomości możemy znaleźć w innych źródłach.